Top Fantasy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Edward Scissorhands | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Hellboy II: The Golden Army | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | The Princess Bride | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Lord of the Rings: The Return of the King | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 6. | The Wizard of Oz (1939) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Beauty and the Beast (1991) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Coraline | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Superman (1978) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Watership Down | 3.5/4 | 3.0/4 |



