Top Romance
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Moulin Rouge (2001) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | The Bridges of Madison County | N/A | 2.8/4 | |
| 3. | The Notebook (2004) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Casablanca | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Gone with the Wind | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | A Walk to Remember | N/A | 2.6/4 | |
| 7. | Ghost (1990) | N/A | 2.8/4 | |
| 8. | Titanic (1997) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | The Painted Veil (2006) | N/A | 2.8/4 | |
| 10. | Nights in Rodanthe | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 11. | The New World (2005) | N/A | 2.7/4 | |
| 12. | Serendipity | N/A | 2.7/4 | |
| 13. | Fools Rush In | N/A | 2.3/4 | |
| 14. | Shakespeare in Love | N/A | 2.8/4 | |
| 15. | Jerry Maguire | N/A | 2.8/4 | |
| 16. | The Bodyguard (1992) | N/A | 2.3/4 | |
| 17. | Pride and Prejudice (2005) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Legends of the Fall | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Before Sunset | N/A | 3.0/4 | |
| 20. | Before Sunrise | N/A | 3.1/4 | |
| 21. | The Phantom of the Opera (2004) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 22. | Cold Mountain | 3.5/4 | 2.7/4 | 



