Great German Films I Have Seen
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | M (1933) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Metropolis (1927) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | All Quiet on the Western Front ( Im Westen nichts Neues ) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Das Boot | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Tin Drum, The ( Blechtrommel, Die ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Cabinet of Dr. Caligari, The ( Cabinet des Dr. Caligari, Das ) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Run Lola Run ( Lola rennt ) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Faust ( Faust - Eine deutsche Volkssage ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | White Ribbon, The ( weiße Band, Das ) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Funny Games (1997) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Wetlands ( Feuchtgebiete ) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Benny's Video | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Antibodies ( Antikörper ) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Goodnight Mommy ( Ich seh, Ich seh ) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 15. | Rammbock | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 16. | The Burning Moon | 2.5/4 | 2.5/4 |



