Actors: Christian Bale
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | American Psycho | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 3. | The Machinist | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | The Prestige (2006) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | 3:10 to Yuma (2007) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Rescue Dawn | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Batman Begins | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Public Enemies | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Empire of the Sun | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | The New World (2005) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Pocahontas | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Reign of Fire | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 14. | Equilibrium | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Shaft (2000) | 2.0/4 | 2.3/4 | 



