Top 10 of 2003
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Monster (2003) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Kill Bill: Volume 1 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Bubba Ho-Tep | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Oldboy ( Oldeuboi ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | City of God ( Cidade de Deus ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Lost in Translation | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | The Fog of War | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | The Pianist | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Lord of the Rings: The Return of the King | 2.5/4 | 3.4/4 | |
| 10. | X2 - X-Men United | 3.0/4 | 2.9/4 |



