E's Top 10 '07 Flicks
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Once | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | No Country for Old Men | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Hot Fuzz | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Grindhouse | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Sunshine (2007) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Into the Wild | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | 300 | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Gone Baby Gone | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | The Bourne Ultimatum | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | The Transformers (2007) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford | 3.5/4 | 2.9/4 |



