Favorites of 2019
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Parasite ( Gisaengchung ) | 4.0/4 | 3.6/4 | |
| 2. | Booksmart | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 3. | The Farewell (2019) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Jojo Rabbit | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Marriage Story (2019) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Knives Out | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Joker (2019) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Avengers: Endgame | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Us | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Midsommar | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Bombshell (2019) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Spider-Man: Far From Home | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Shazam! | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Godzilla: King of the Monsters | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 15. | Brittany Runs a Marathon | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | It Chapter Two | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Judy | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 18. | Happy Death Day 2U | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Rocketman (2019) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 20. | Captain Marvel | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 21. | Pokémon Detective Pikachu | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 22. | Once Upon a Time ... in Hollywood | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 23. | Gloria Bell | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 24. | Glass | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 25. | Velvet Buzzsaw | 2.5/4 | 2.4/4 |



