Top Animation
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Tarzan (1999) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Meet the Robinsons | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | The Nightmare Before Christmas | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Polar Express | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Shrek | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Monsters, Inc. | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | The Emperor's New Groove | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Finding Nemo | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Beauty and the Beast (1991) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | The Lion King (1994) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Toy Story | 3.5/4 | 3.3/4 |



