Top 10 Movies of 2019
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Parasite ( Gisaengchung ) | 4.0/4 | 3.6/4 | |
| 2. | Knives Out | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Portrait of a Lady on Fire ( Portrait de la jeune fille en feu ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Lighthouse (2019) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Once Upon a Time ... in Hollywood | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | The Irishman (2019) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Pain and Glory ( Dolor y gloria ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Midsommar | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Dolemite is My Name | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Shadow ( Ying ) | 3.5/4 | 3.3/4 |



