Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 3. | 2001: A Space Odyssey | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Mirror, The ( Zerkalo ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Persona ( Kinematografi ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | 8 1/2 | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Citizen Kane | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Passion of Joan of Arc, The ( passion de Jeanne d'Arc, La ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Stalker | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Winter Light ( Nattvardsgästerna ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Bicycle Thieves ( Ladri di biciclette ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Vertigo (1958) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Taxi Driver (1976) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Apocalypse Now | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Sunrise: A Song of Two Humans | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | A Clockwork Orange | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | 400 Blows, The ( quatre cents coups, Les ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 19. | Rashômon | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 20. | dolce vita, La | 4.0/4 | 3.1/4 |



