Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Monsters, Inc. | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 2. | White Chicks | 4.0/4 | 2.0/4 | |
| 3. | Clueless | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | Bridget Jones's Diary | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 5. | Finding Nemo | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | The Incredibles | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Mean Girls (2004) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Enchanted | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Sex and the City: The Movie | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 10. | Forgetting Sarah Marshall | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Knocked Up | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Miss Pettigrew Lives for a Day | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Penelope (2008) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | How to Lose a Guy in 10 Days | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 15. | 50 First Dates | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 16. | The Devil Wears Prada | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Legally Blonde | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 19. | Good Luck | 3.0/4 | 2.8/4 |



