Favorite Films of 2014
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Leviathan ( Leviafan ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Gone Girl | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Mommy (2014) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Whiplash (2014) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Enemy (2014) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Blue Ruin | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The Grand Budapest Hotel | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | Force Majeure ( Turist ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Tom at the Farm ( Tom à la ferme ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Under the Skin (2014) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Ida | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Palo Alto | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 14. | Winter Sleep ( Kis uykusu ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | A Most Wanted Man (2014) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 16. | The Look of Silence | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Citizenfour | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 18. | The Rover | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Edge of Tomorrow | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Inherent Vice | 3.0/4 | 2.7/4 |



