Top Sport
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Invincible (2006) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 2. | Friday Night Lights | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 3. | Remember the Titans | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | We Are Marshall | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 5. | The Greatest Game Ever Played | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Varsity Blues | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 7. | Rocky (1976) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Any Given Sunday | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Field of Dreams | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | The Pride of the Yankees | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Hoosiers | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Glory Road | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 13. | The Replacements | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 14. | Bull Durham | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Million Dollar Baby (2004) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | The Waterboy (1998) | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 17. | Rudy | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Seabiscuit | 3.0/4 | 2.6/4 |



