Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Oldboy ( Oldeuboi ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Memento | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Ran | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | City of God ( Cidade de Deus ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 8. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 9. | Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Apocalypse Now | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Once Upon a Time in the West | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Millenium Actress ( Sennen joyû ) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Blade Runner | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Day of the Dead (1985) | 3.5/4 | 2.8/4 |



