Top 10 of '12
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Avengers (2012) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Skyfall | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Cloud Atlas | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | The Dark Knight Rises | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Django Unchained | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Raid: Redemption, The ( Serbuan maut ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Moonrise Kingdom | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Prometheus (2012) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | The Hobbit: An Unexpected Journey | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Looper | 3.0/4 | 2.9/4 |



