Best films of 1962
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lawrence of Arabia | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | To Kill a Mockingbird | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Pier, The ( jetée, La ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Cleo from 5 to 7 ( Cléo de 5 à 7 ) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Lolita (1962) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Jules and Jim ( Jules et Jim ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Exterminating Angel, The ( ángel exterminador, El ) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | An Autumn Afternoon ( Sanma no aji ) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | The Man Who Shot Liberty Valance | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | The Loneliness of the Long Distance Runner | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Dr. No | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Cape Fear (1962) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | My Life to Live ( Vivre sa vie: Film en douze tableaux ) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | King Kong vs. Godzilla ( Kingu Kongu tai Gojira ) | 2.0/4 | 2.4/4 |



