Top Horror
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Ringu | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Audition ( Ôdishon ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | The Shining (1980) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Ju-On: The Grudge | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Pulse ( Kairo ) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 7. | Marebito | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 8. | The Blair Witch Project | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 9. | Suicide Club ( Jisatsu saakuru ) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Saw | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Scream (1996) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Drag Me to Hell | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Tale of Two Sisters, A ( Janghwa, Hongryeon ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Hostel | 3.5/4 | 2.3/4 |



