Top Ten Films of 2006
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | United 93 | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | The Descent (2006) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Child, The ( enfant, L' ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Volver | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Children of Men | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Apocalypto | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | The Queen (2006) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Science of Sleep, The ( Science des rêves, La ) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 10. | Perfume: The Story of a Murderer | 4.0/4 | 2.9/4 |



