Top 10 of 2007
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | There Will Be Blood | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Diving Bell and the Butterfly, The ( Scaphandre et le papillon, Le ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | No Country for Old Men | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | 4 Months, 3 Weeks and 2 Days ( 4 luni, 3 saptamâni si 2 zile ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Atonement (2007) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Before the Devil Knows You're Dead | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Persepolis | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | This is England | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Edge of Heaven, The ( Auf der anderen Seite ) | 3.5/4 | 3.0/4 |



