Best of the 00s by Protozoid

Best of the 00s

# Movie Title Rating Overall Add
1. Werckmeister Harmonies ( Werckmeister harmóniák ) 4.0/4 2.7/4
2. In the Mood for Love ( Fa yeung nin wa ) 4.0/4 3.2/4
3. Mulholland Drive 4.0/4 3.0/4
4. The New World (2005) 4.0/4 2.7/4
5. Russian Ark ( Russkiy kovcheg ) 4.0/4 3.1/4
6. Hunger (2008) 4.0/4 2.9/4
7. There Will Be Blood 4.0/4 3.1/4
8. Grizzly Man 3.5/4 3.1/4
9. 2046 4.0/4 2.9/4
10. Inland Empire 4.0/4 2.6/4

Recent Comments

Alex
Alex
Movie God

Alex - wrote on 10/02/07 at 10:35 PM CT

Best of the 00s comment

I have not seen Wind that Shakes...or Inland Empire. I plan on seeing Inland as soon as I can! Good list (though I disagree with some).

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name