Top Anime
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Grave of the Fireflies ( Hotaru no haka ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Akira | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Castle in the Sky ( Tenkû no shiro Rapyuta ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Ninja Scroll ( Jûbei ninpûchô ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | The Last Unicorn | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Cowboy Bebop | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Fullmetal Alchemist The Movie: The Conqueror of Shamballa ( Gekijô-ban hagane no renkinjutsushi: Shanbara wo yuku mono ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Transformers: The Movie | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Metropolis ( Metoroporisu ) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Nausicaä of the Valley of the Wind ( Kaze no tani no Naushika ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Ghost in the Shell ( Kôkaku kidôtai ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow ( Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki! Yukihime ninpôchô dattebayo!! ) | 3.0/4 | 2.4/4 | 



