Best Films of 2006
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Children of Men | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Twelve and Holding | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | A Prairie Home Companion | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Deliver Us from Evil (2006) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | The Last King of Scotland | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | United 93 | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Perfume: The Story of a Murderer | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | A Guide to Recognizing Your Saints | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 10. | This Film is Not Yet Rated | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Charlotte's Web (2006) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Letters from Iwo Jima | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 13. | The Queen (2006) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Apocalypto | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Akeelah and the Bee | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Art School Confidential | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 17. | Neil Young: Heart of Gold | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Monster House | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Paprika | 3.5/4 | 3.0/4 |



