Top Musical
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | A Star is Born (1954) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Hedwig and the Angry Inch | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Summer Stock | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Meet Me in St. Louis | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Fiddler on the Roof | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Hello, Dolly! | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 7. | In the Good Old Summertime | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 8. | The Rocky Horror Picture Show | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Funny Girl (1968) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 10. | Willy Wonka & the Chocolate Factory | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | The Wizard of Oz (1939) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Easter Parade | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | The Sound of Music | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Mamma Mia! | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Presenting Lily Mars | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 17. | For Me and My Gal | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 18. | The Nightmare Before Christmas | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Reefer Madness: The Movie Musical | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 20. | The Lion King (1994) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 21. | The Pirate (1948) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 22. | I Could Go on Singing | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 23. | The Harvey Girls | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 24. | Moulin Rouge (2001) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | A Chorus Line | 3.0/4 | 2.6/4 | 



