Top Rest of the world
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Battle in Heaven ( Batalla en el cielo ) | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 2. | Divine Intervention ( Yadon ilaheyya ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Central Station ( Central do Brasil ) | N/A | 2.9/4 | |
| 4. | Battle of Algiers,The ( Battaglia di Algeri, La ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Climates ( Iklimler ) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 6. | Viridiana | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Turtles Can Fly ( Lakposhtha parvaz mikonand ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Young and the Damned , The aka Forgotten Ones ( olvidados, Los ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Heavenly Creatures | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Exterminating Angel, The ( ángel exterminador, El ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Y Tu Mama Tambien ( And Your Mother Too ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Only with Your Partner ( Sólo con tu pareja ) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 13. | Amores Perros ( Love's a Bitch ) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | City of God ( Cidade de Deus ) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Taste of Cherry ( Ta'm e guilass ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Picnic at Hanging Rock | N/A | 3.0/4 | |
| 17. | The Piano | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Angel at My Table, An | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 19. | The Proposition (2005) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 20. | Whale Rider | 3.5/4 | 3.0/4 | 



