Tolerable Romance
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Garden State | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Music from Another Room | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 3. | When Harry Met Sally... | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | An Officer and a Gentleman | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 5. | About a Boy | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Chocolat (2000) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | The End of the Affair (1999) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 8. | High Fidelity | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Legends of the Fall | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Groundhog Day | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Before Sunrise | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | The Holiday (2006) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Jerry Maguire | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | It's Complicated | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Once | 3.0/4 | 3.1/4 |



