Top Animation
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Shrek | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Toy Story 2 | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | How to Train Your Dragon (2010) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Ratatouille | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Wall-E | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Incredibles | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Beauty and the Beast (1991) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Kung Fu Panda | 3.5/4 | 3.0/4 |



