Top Historical
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Zodiac (2007) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | 127 Hours | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | The Social Network | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The King's Speech | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Capote | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Milk | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Frost/Nixon | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Into the Wild | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Monster (2003) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | A Beautiful Mind | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | W. | 3.0/4 | 2.5/4 |



