Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | City of God ( Cidade de Deus ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Memento | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Rear Window | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 6. | Chinatown | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Army of Shadows ( armée des ombres, L' ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | The Big Lebowski | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Requiem for a Dream | 3.5/4 | 3.1/4 |



