Kurosawa (Best to Worst)
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Ran | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Throne of Blood ( Kumonosu-jou ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Ikiru | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Rashômon | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Red Beard ( Akahige ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Yojimbo | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Hidden Fortress, The ( Kakushi-toride no san-akunin ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Dreams ( Akira Kurosawa's Dreams ) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Bad Sleep Well, The ( Warui yatsu hodo yoku nemuru ) | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | High and Low ( Tengoku to jigoku ) | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Kagemusha | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Sanjuro | 1.5/4 | 3.0/4 |



