Best of the 30's
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Rules of the Game, The ( règle du jeu, La ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Vampyr - Der Traum des Allan Grey | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | City Lights | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | M (1933) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Grand Illusion ( grande illusion, La ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Atalante, L' | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | All Quiet on the Western Front (1930) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Alexander Nevsky ( Aleksandr Nevskiy ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Golden Age, The ( age d'or, L' ) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 10. | The Wizard of Oz (1939) | 3.5/4 | 3.2/4 |



