Actor - Denzel Washington
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | American Gangster | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Antwone Fisher | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 3. | The Hurricane (1999) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Malcolm X (1992) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Man on Fire (2004) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | The Manchurian Candidate (2004) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Glory (1989) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | John Q | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Mo' Better Blues | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 10. | Out of Time | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 11. | The Pelican Brief | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | The Preacher's Wife | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 13. | Remember the Titans | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Training Day | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | The Great Debaters | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 17. | The King and I (1956) | N/A | 2.8/4 |



