Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Hollywood Dreams | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Harold and Maude | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Irene in Time | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 4. | The Last Summer in the Hamptons | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | The Big Chill | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Someone to Love (1987) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Festival in Cannes | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Sister Act | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 9. | Eating | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Bringing Down the House | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 11. | Finding Bliss | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Ferris Bueller's Day Off | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Stir Crazy | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Young Frankenstein | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Nine to Five | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Victor/Victoria | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Going Shopping | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Adam's Rib (1949) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Blazing Saddles | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Hairspray (2007) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 21. | Can She Bake a Cherry Pie? | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Sitting Ducks | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | Babyfever | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 24. | New Year's Day (1989) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 25. | Drive, He Said | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 26. | Queen of the Lot | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 27. | The Bucket List | 3.5/4 | 2.7/4 |



