Actors: Jack Nicholson
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 3. | A Few Good Men | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Chinatown | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Shining (1980) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Batman (1989) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | As Good as it Gets | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | The Bucket List | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Anger Management | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 10. | Wolf (1994) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 11. | About Schmidt | 2.0/4 | 2.7/4 |



