Top Romance
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | In the Mood for Love ( Fa yeung nin wa ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Brokeback Mountain | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | His Girl Friday | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Drive (2011) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | From Here to Eternity | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Lust, Caution | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Just One of the Guys | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 9. | Princess and the Warrior, The ( Krieger und die Kaiserin, Der ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | 2046 | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Brief Encounter | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | The Lady Eve | 4.0/4 | 3.0/4 |



