Top Romance
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Notebook (2004) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 2. | City of Angels | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 3. | You've Got Mail | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 4. | Spanglish | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 5. | The Wedding Singer | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Ever After: A Cinderella Story | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Music and Lyrics | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 8. | Casablanca | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Jumper | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 10. | The Girl Next Door (2004) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 11. | Coyote Ugly | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 12. | Mamma Mia! | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | If Only | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Dan in Real Life | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | What Happens in Vegas | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 16. | The Prince and Me | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 17. | Anger Management | N/A | 2.3/4 | |
| 18. | No Reservations | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Never Back Down | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 21. | Serendipity | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 22. | When a Man Loves a Woman | N/A | 2.7/4 | |
| 23. | A Walk to Remember | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 24. | Notting Hill | 2.5/4 | 2.7/4 |



