Top Movie List by SteelCity99

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Satan's Tango ( Sátántangó ) N/A 3.1/4
2. Andrey Rublyov ( Andrei Rublev ) 4.0/4 3.0/4
3. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
4. 8 1/2 4.0/4 3.2/4
5. Persona ( Kinematografi ) 4.0/4 3.2/4
6. Ordet 4.0/4 3.1/4
7. Metropolis (1927) 4.0/4 3.2/4
8. Battleship Potemkin ( Bronenosets Potyomkin ) 4.0/4 3.1/4
9. Passion of Joan of Arc, The ( passion de Jeanne d'Arc, La ) 4.0/4 3.2/4
10. Intolerance 4.0/4 2.9/4
11. Limite N/A 3.0/4
12. Hiroshima, My Love ( Hiroshima mon amour ) N/A 2.9/4
13. M (1933) N/A 3.3/4
14. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) 4.0/4 3.3/4
15. Young and the Damned , The aka Forgotten Ones ( olvidados, Los ) N/A 2.9/4
16. Harakiri ( Seppuku ) N/A 3.3/4
17. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) N/A 3.1/4
18. Faust ( Faust - Eine deutsche Volkssage ) N/A 3.0/4
19. Cabinet of Dr. Caligari, The ( Cabinet des Dr. Caligari, Das ) N/A 3.1/4
20. Napoléon (1929) N/A 2.8/4
21. Human Condition I, The ( Ningen no joken I ) N/A 3.2/4
22. Human Condition III: A Soldier's Prayer ( Ningen no joken III ) N/A 3.1/4
23. Human Condition II: Road to Eternity, The ( Ningen no joken II ) N/A 3.2/4
24. Last Laugh, The ( Letzte Mann, Der ) N/A 2.9/4
25. Sunrise: A Song of Two Humans 4.0/4 3.3/4
26. Bicycle Thieves ( Ladri di biciclette ) 4.0/4 3.2/4
27. Travelling Players, The ( O thiasos ) N/A 3.2/4
28. Sansho the Bailiff ( Sanshô dayû ) N/A 3.0/4
29. Exterminating Angel, The ( ángel exterminador, El ) N/A 3.1/4
30. Last Year at Marienbad ( année dernière à Marienbad, L' ) N/A 3.0/4
31. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
32. topo, El N/A 2.8/4
33. Rashômon 4.0/4 3.3/4
34. Stalker 4.0/4 3.2/4
35. Grand Illusion ( grande illusion, La ) N/A 3.0/4
36. Alexander Nevsky ( Aleksandr Nevskiy ) N/A 2.9/4
37. Solyaris ( Solaris ) N/A 3.0/4
38. Rules of the Game, The ( règle du jeu, La ) 4.0/4 2.9/4
39. Atalante, L' 4.0/4 2.8/4
40. Golden Age, The ( age d'or, L' ) N/A 2.7/4
41. Blue Angel, The ( blaue Engel, Der ) N/A 3.0/4
42. Knights of the Teutonic Order aka Black Cross ( Krzyzacy ) N/A 2.3/4
43. Alexander the Great ( O Megalexandros ) N/A 2.5/4
44. Marketa Lazarová N/A 3.0/4
45. Mirror, The ( Zerkalo ) 4.0/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name