Top 2009
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Up in the Air (2009) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | The Hurt Locker | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | A Serious Man | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Up (2009) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Precious: Based on the Novel Push by Sapphire | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Inglourious Basterds (2009) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Fantastic Mr. Fox | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | District 9 | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Where the Wild Things Are | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 10. | The Hangover | 3.5/4 | 3.0/4 |



