Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Ran | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Blade Runner | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Yi Yi | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Fanny and Alexander | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Aguirre, Wrath of God ( Aguirre, der Zorn Gottes ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Nights of Cabiria ( notti di Cabiria, Le ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | The Deep End (2001) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 8. | Doctor Zhivago | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Princess and the Warrior, The ( Krieger und die Kaiserin, Der ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | O Brother Where Art Thou | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Whale Rider | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Three Colors: Red ( Trois couleurs: Rouge ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Rear Window | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Crimes and Misdemeanors | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 15. | The Thin Red Line | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Enigma of Kaspar Hauser, The ( Jeder für sich und Gott gegen alle ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Middle of the World, The ( Caminho das Nuvens, O ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 18. | To Kill a Mockingbird | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 19. | Virgin Spring, The ( Jungfrukällan ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 20. | When We Were Kings | 3.5/4 | 2.9/4 |
Recent Comments
Rakkie - wrote on 01/20/08 at 11:55 PM CT
Top Movie List comment
hey sophie. its interesting list, good mix, i also very like prince and the warrior, tree colours : red, thin red line. i like dramas much more also
Protozoid - wrote on 09/22/07 at 02:33 AM CT
Top Movie List comment
You have wonderful taste. The only ones I don't like are the ones I haven't seen. Nice to meet you.
Allison - wrote on 09/21/07 at 05:55 PM CT
Top Movie List comment
yay yay you are probably the only person who appreciates crimes & misdemeanors as much as I do.






