My Top Movies of 1964 (so far)
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Fall of the Roman Empire | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 2. | Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Seven Days in May | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Becket (1964) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Zulu (1964) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Goldfinger | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | That Man from Rio ( homme de Rio, L' ) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | The Night of the Iguana | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Dead Ringer (1964) | 3.0/4 | 2.4/4 |



