Top Romance
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | When Harry Met Sally... | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Before Sunrise | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Ghost (1990) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Brokeback Mountain | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Charade (1963) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Dirty Dancing | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | A Walk to Remember | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Definitely, Maybe | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | The Lady Eve | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Secretary | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Serendipity | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Superman II: The Richard Donner Cut | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Somewhere in Time | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | The Wedding Singer | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | A Walk in the Clouds | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | When a Man Loves a Woman | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Warm Bodies | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Overboard (1987) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 19. | Reality Bites | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 20. | While You Were Sleeping | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 21. | Something's Gotta Give | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 22. | My Favorite Wife | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | Barefoot in the Park | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 24. | Jane Eyre (1944) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | The Goodbye Girl (1977) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 26. | The Major and the Minor | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 27. | Pillow Talk | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 28. | The Palm Beach Story | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 29. | Seems Like Old Times | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 30. | Foul Play | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 31. | Romancing the Stone | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 32. | Angel Eyes | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 33. | The Philadelphia Story | 3.0/4 | 3.2/4 | 



