Independent Dramas
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Forbidden Fruit ( Kielletty hedelmä ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | White Oleander | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 3. | Never Let Me Go (2010) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Requiem for a Dream | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Last Day, The ( dernier jour, Le ) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | In the Land of Women | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 7. | Taste of Cherry ( Ta'm e guilass ) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | When Nietzsche Wept | 4.0/4 | 3.7/4 | |
| 9. | The Cake Eaters | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 10. | The Perks of Being a Wallflower | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Into the Wild | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Lolita (1998) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 13. | The Reader | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Edukators, The ( Fetten Jahre sind vorbei, Die ) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | You Can Count on Me | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Muñeca | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Lost and Delirious | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 18. | Slovenian Girl aka Call Girl, A ( Slovenka ) | 2.0/4 | 2.8/4 |



