Top Movies of 1987
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Princess Bride | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Lethal Weapon | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Spaceballs | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Full Metal Jacket | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | G.I. Joe: The Movie | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | RoboCop (1987) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Wall Street | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Raising Arizona | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | The Living Daylights | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 10. | Good Morning Vietnam | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Mannequin (1987) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 12. | Masters of the Universe (1987) | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 13. | Ernest Goes to Camp | 2.5/4 | 1.8/4 | |
| 14. | Harry and the Hendersons | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 15. | Three Men and a Baby | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 16. | The Care Bears Adventure in Wonderland | 0.5/4 | 1.9/4 |



