Favourite sports films
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 42 | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Moneyball | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Friday Night Lights | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | For Love of the Game | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Rudy | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | The Longest Yard (1974) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Heaven Can Wait (1978) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | All the Right Moves | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 9. | Little Giants (1994) | 1.5/4 | 2.5/4 | |
| 10. | School Ties | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Jerry Maguire | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Angels in the Outfield (1994) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 13. | Varsity Blues | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 14. | Any Given Sunday | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 15. | We Are Marshall | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 16. | Leatherheads | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 17. | The Blind Side | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Run Ricky Run | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 19. | The Marinovich Project | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 20. | Roll Tide/War Eagle | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 21. | Ghosts of Ole Miss | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 22. | Take Me Out to the Ball Game | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 23. | Major League | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 24. | Bull Durham | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | A League of Their Own | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 26. | Four Days in October | 3.0/4 | 2.9/4 |



