John Carpenter
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Halloween (1978) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Assault on Precinct 13 (1976) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Dark Star (1974) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 4. | The Thing (1982) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Big Trouble in Little China | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Starman | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | The Fog (1980) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Escape from New York | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | John Carpenter's Vampires | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 10. | Memoirs of an Invisible Man | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 11. | In the Mouth of Madness | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | They Live | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Elvis (1979) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Christine (1983) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Body Bags | N/A | 2.9/4 | |
| 16. | Village of the Damned (1995) | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 17. | Ghosts of Mars | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 18. | Prince of Darkness | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 19. | Escape from L.A. | 0.5/4 | 2.4/4 |
Recent Comments
CJP - wrote on 10/11/08 at 06:30 PM CT
John Carpenter comment
This is a great list and it reminds me that I want to watch Dark Star! Every time I enter a video store I forget to pick it up =) I'm also happy escape L.A. is last- was that beyond a let down or what?!?




