Worst Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | A.I. Artificial Intelligence | 1.0/4 | 2.7/4 | |
| 2. | All Monster's Attack aka Godzilla's Revenge ( Gojira-Minira-Gabara: Oru kaijû daishingeki ) | 1.0/4 | 1.7/4 | |
| 3. | The Arrival (1996) | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 4. | Battlefield Earth: A Saga of the Year 3000 | 0.5/4 | 0.9/4 | |
| 5. | Bicentennial Man | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 6. | Contact (1997) | 1.5/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Godzilla (1998) | 1.5/4 | 1.9/4 | |
| 8. | The Happening (2008) | 0.5/4 | 1.9/4 | |
| 9. | I, Robot | 1.5/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Invasion of the Astro-Monsters aka Monster Zero ( Kaijû daisenso ) | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 11. | Lost in Space | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 12. | Short Circuit 2 | 1.5/4 | 2.0/4 | |
| 13. | Slither (2006) | 1.0/4 | 2.5/4 | |
| 14. | Son of Godzilla ( Kaijûtô no kessen: Gojira no musuko ) | 1.5/4 | 1.7/4 | |
| 15. | Star Wars: Episode I - The Phantom Menace | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 16. | Star Wars: Episode II - Attack of the Clones | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 17. | Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith | 1.5/4 | 2.8/4 | |
| 18. | The Thirteenth Floor | 0.5/4 | 2.2/4 | |
| 19. | The Tommyknockers | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 20. | Waterworld | 1.0/4 | 2.3/4 |



