Fav. directors: Cronenberg ranked
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Fly (1986) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | The Dead Zone (1983) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Dead Ringers (1988) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Cosmopolis | 3.5/4 | 2.2/4 | |
| 5. | Videodrome | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | eXistenZ | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Eastern Promises | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Crash (1996) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 9. | A History of Violence | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Naked Lunch | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 11. | Scanners | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 12. | A Dangerous Method | 2.5/4 | 2.6/4 |



