Top Western
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Once Upon a Time in the West | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The Treasure of the Sierra Madre | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | High Noon | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Johnny Guitar | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 6. | For a Few Dollars More ( Per qualche dollaro in più ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Butch Cassidy and the Sundance Kid | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Unforgiven (1992) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Dances with Wolves | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | The Wild Bunch | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | The Searchers | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 13. | 3:10 to Yuma (2007) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | The Outlaw Josey Wales | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | High Plains Drifter | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | The Magnificent Seven (1960) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Legends of the Fall | 3.0/4 | 3.0/4 |



