Favorite Underrated Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Local Hero | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Professional, The ( Léon ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | In Bruges | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Sleuth (1972) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Wait Until Dark | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Three Days of the Condor | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Memento | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | The Last Waltz (1978) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Silverado | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | The Silent Partner | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Prince of the City | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Big Night (1996) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | The Conversation | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | House of Games | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Galaxy Quest | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 16. | True Romance | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | The Pope of Greenwich Village | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 18. | My Favorite Year | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Three O'Clock High | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 20. | The Ref | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 21. | Sideways | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Little Children | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 23. | Hoosiers | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 24. | The Hot Rock | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 25. | The Last of Sheila | 3.5/4 | 2.7/4 | 



