Top Biography
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Catch Me if You Can | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Amadeus | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Birdman of Alcatraz | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Bukowski: Born Into This | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Ray | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The Sound of Music | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Capote | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Serpico | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Hurricane (1999) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Born on the Fourth of July | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Julie & Julia | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Antwone Fisher | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | You Don't Know Jack | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Gotti (1996) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 16. | Michael Collins | 4.0/4 | 2.8/4 |



