Top 10
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Barry Lyndon | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Fanny and Alexander | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Passion of Joan of Arc, The ( passion de Jeanne d'Arc, La ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Modern Times | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Sunset Boulevard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Once Upon a Time in the West | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Winter Light ( Nattvardsgästerna ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | 2001: A Space Odyssey | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | City Lights | 4.0/4 | 3.3/4 |



